E-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?

Bu blog yazımızda e-Arşiv Faturanın kolay bir şekilde nasıl iptal edilebileceği hakkında size bilgi sunmaya çalışacağız.

 

Öncelikle e-Arşiv Faturanın ne olduğu üzerinde duralım. 

 

E-Arşiv Faturanın anlaşılabilmesi için E-Fatura sitemini anlamalıyız.

 

E-Arşiv Faturanın iptal veya itiraz işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi için; belgeyi düzenleyen satıcının veya alıcının GİB e-Belge Uygulamaları üzerinden iptal/itiraz talebi oluşturması gerekir.

 

Ayrıca, e-Arşiv Faturalara TTK'nın 18'inci maddesinde belirtilen harici itiraz yolları (noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi) ile de itiraz edilebilmektedir. Harici yollarla yapılan itiraz işlemlerinin sistem üzerinden bildirilerek alıcı/satıcının onayına sunulması gerekir. 

 

Elektronik ortamda düzenlenen faturalar ülkemizde e-Fatura ve e-Arşiv Fatura olarak 2 farklı formatta düzenlenir ve elektronik ortamda saklanırlar.

 

E-Fatura Nedir?

e-Fatura, 397 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu (VUK) tebliği ile 5 Mart 2010 tarihinden itibaren ticari hayatımıza girmiş olup yasal düzenlemeleri ve teknik formatları ve standartları Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmektedir. E-Fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. 

 

e-Fatura, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin tümünü içeren, vergi mükellefi bir satıcı ile yine vergi mükellefi bir alıcı arasındaki e-belge iletiminin GİB’e ait merkezi bir dijital platform üzerinden gerçekleştirildiği bir e-belgedir.

 

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren e-Fatura kullanan mükelleflere e-Arşiv Fatura kullanım zorunluluğu gelmiştir. Ülkemizde e-Faturaya geçme zorunluluğu olanlar ve kriterler hakkında “2023 Yılında E-Fatura’ya Geçme Zorunluluğu Olanlar” başlıklı blog yazımızdan yararlanabilirsiniz. 

 

E-Arşiv Fatura Nedir?

Peki e-Arşiv Fatura’nın e-Fatura’dan farkı nedir? E-Arşiv Fatura, e-Fatura sistemine dahil olmayan tüzel veya gerçek kişilere fatura düzenlenmesi ve saklanmasının elektronik ortamda yürütüldüğü fatura türüdür. e-Arşiv Fatura, Vergi Usul Kanunu (VUK)’na göre fiziki ortamda fatura düzenlemesi mecburi olan ve e-Fatura kapsamında olmayan mükelleflerin, vergi mükellefiyeti olmayan kimseler için düzenlediği elektronik fatura türüdür diyebiliriz. E-Arşiv Faturada fiziki/kağıt fatura ve e-Faturada yer alan tüm bilgiler aynen yer alır. 

 

E-fatura kapsamı dışında olan firma ve kişilere yani son kullanıcılara düzenlenmek istenen faturaların kâğıt olarak değil de Ovinot gibi uygulamalar kullanılarak dijital ortamda kesilmesini sağlayan fatura şekline e-arşiv fatura denir. 

 

 • Faturayı düzenleyen taraf e-fatura mükellefi değilken, faturalarını dijital ortamda düzenlemek istiyorsa e-arşiv sistemine kaydolup e-arşiv faturasını düzenlemeye başlayabilir.
 • Faturayı düzenleyen taraf e-fatura mükellefi olabilir fakat karşı taraf kişi / şahıs ise mutlaka e-arşiv fatura düzenlemelidir.
 • Faturayı düzenleyen taraf e-fatura mükellefi fakat karşı taraf e-fatura mükellefi değil de e-arşiv mükellefi ise yine mutlaka düzenleyeceği fatura e-arşiv fatura olmalıdır.

 

Özetlemek gerekirse kâğıt fatura kesmek istemeyenler GİB’in açıkladığı had / sınırların altında kalan mükellefler dijital ortamda fatura düzenlediklerinde bu faturalarını e-arşiv fatura olarak düzenlemek zorundadır. 

 

E-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?

E-Arşiv Faturalar da e-Fatura gibi iptal edilebilir ve yeniden düzenlenebilir. 

 

E-Arşiv Faturanın iptal işlemi her durumda en geç 8 günlük süre içinde yapılmalıdır. 8 günlük süre e-arşiv faturanın düzenlenme tarihinden değil, alıcıya iletilme tarihinden itibaren başlar. 8 günlük iptal süresi aşılırsa alıcı satıcıya iptal edilmesi gereken e-arşiv fatura tutarı kadar iade faturasını düzenleyerek gönderebilir. Hem e-arşiv faturanın iptali hem de e-arşiv faturanın iptali için düzenlenen iade faturasının kayıtlara birlikte alınması ile işlem muhasebe kayıtları nezdinde iptal olarak gerçekleşmiş olur.

 

Eğer iptal etmek istenilen ve süresini aşılmış e-arşiv fatura bir firmaya veya tüzel kişiye değil de gerçek kişiye (bireysel müşteriye) düzenlenmiş ise hizmeti / ürünü alan alıcı adına Gider Pusulası düzenleyerek e-arşiv fatura iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

 

GİB üzerinden e-Arşiv Fatura’nın iptal edilmesi için mali mühür veya elektronik imzanızı kullanarak GİB portalı üzerinden E-Arşiv Fatura portal sistemine giriş yapmalısınız. İptal etmek istediğiniz e-Arşiv Fatura için iptal talebi oluşturmalısınız.

 

GİB E-Arşiv Fatura Portalindeki iptal adımları aşağıdaki gibidir;

 

 • E-Arşiv Fatura portalından “Adıma Düzenlenen Belgeler" sekmesi seçilir.
 • Açılan ekrandan belge tarihi aralığını seçerek sorgulama yapabilir ve iptalini istediğiniz faturayı seçebilirsiniz.
 • “İptal talebi oluştur” seçeneğine tıkladığınızda karşınıza iptal gerekçesini yazmanız istenen bir pencere açılacak. Bu alana açıklamanızı yazdıktan sonra “uyarıyı okudum” kutucuğu işaretleyerek iptal talebini oluşturmuş olursunuz.
 • İptal talebi oluşturulduktan sonra “İptal talebiniz başarıyla oluşturulmuştur.” yazısını mutlaka ekranda gördüğünüzden emin olunuz.
 • Talebiniz onaylanana kadar iptal ve itiraz durumundan belgenizin son durumunu kontrol edebilirsiniz.

 

Daha ayrıntılı bilgi için :

https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/e-Arsiv_Uygulamalari_Iptal_Ihtar_Itiraz_Bildirim_Kilavuzu_V.1.0.pdf

 

E-Arşiv Faturanın 7 günlük düzenleme süresi aşıldığı takdirde hiç düzenlenmemiş sayılarak Vergi Usul Kanunu'nun 353. maddesine bağlı olarak Özel Usulsüzlük Cezası kesilir. 7 günlük süreden sonra düzenlenen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılacağından, 2023 yılı için geçerli olan Özel Usulsüzlük tutarı 2.200 TL'den az olmamak üzere fatura tutarının %10 oranında cezaya tabidir.

 

Elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekenler de dâhil olmak üzere fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzunun verilmemesi, alınmaması, bu belgelerde gerçek meblağdan farklı meblağlara yer verilmesi, bu belgelerin elektronik belge olarak düzenlenmesi gerekirken kâğıt olarak düzenlenmesi, bu belgelerin hiç düzenlenmemiş sayılmasına ilişkin ceza 2023 dönemi için 2.200 TL (Bir takvim yılı içinde her bir belge nevine ilişkin olarak kesilecek toplam ceza 1.100.000 TL) olarak belirlenmiştir.

 

Ovinot’tan E-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?

 

Ovinot kullanıcıları uygulama üzerinden oluşturdukları e-Arşiv Faturalarının iptali için faturalar sekmesinden ilgili faturanın sağ tarafındaki “…” kısma tıkladıktan sonra açılan pencereden “İptal Et” butonuna tıklayarak iptal edebilirler. 

 

Ovinot otomatik olarak e-Arşiv Fatura iptalini GİB sistemine de aktarmaktadır.

 

Eğer siz de bir e-Arşiv Fatura veya e-Fatura kullanıcısı iseniz veya hemen kullanmaya başlamak isterseniz ülkemizin en kolay ön muhasebe, gelir gider yönetimi, alacak takibi, online ödeme ve tahsilat uygulaması olan Ovinot’u buradan hemen üye olarak 30 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. 

 

Ovinot’un size uygun üyelik paketlerini incelemek için lütfen buraya tıklayınız. 

İlgini Çekebilir
 • Gelir İdaresi Başkanlığından Depremde Mücbir Sebep İle İlgili Duyuru...
  Gelir İdaresi Başkanlığından Depremde Mücbir Sebep İle İlgili Duyuru...

  Deprem Nedeniyle Mücbir Sebep Hali İlan Edilen İllerdeki Muhasebeci ve Mali Müşavirler ile Arasında Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi Bulunan ve Mücbir Sebep İlan Edilen Yerler Dışındaki Vergi Mük

  Devamını Oku
 • 2023 Yılında Fatura Düzenleme Zorunluluğu Olan Sınırlar ve Usulsüzlük Cezaları
  2023 Yılında Fatura Düzenleme Zorunluluğu Olan Sınırlar ve Usulsüzlük Cezaları

  2023 Yılında Fatura Düzenleme Sınırı ve Usulsüzlük Cezaları Nelerdir?

  Devamını Oku
 • Tevkifatlı Fatura Nedir?
  Tevkifatlı Fatura Nedir?

  Alım – Satım konularında, maliyet hesaplamalarında sıkça başvurulan ve hem alıcı hem de satıcı açısından önemli olan tevkifatlı fatura ve ilgili tüm ayrıntılar bu yazımızda...

  Devamını Oku
 • E-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?
  E-Arşiv Fatura İptali Nasıl Yapılır?

  E-Arşiv Faturanın iptal veya itiraz işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi için; belgeyi düzenleyen satıcının veya alıcının GİB e-Belge Uygulamaları üzerinden iptal/itiraz talebi oluş

  Devamını Oku
 • Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?
  Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

  "Şahıs Şirketi" hakkında bilmek isteyeceğiniz her başlığı kaleme aldık...

  Devamını Oku
 • En Kolay Ön Muhasebe Uygulaması : Ovinot
  En Kolay Ön Muhasebe Uygulaması : Ovinot

  Gelir gider süreçlerinizin, gelen giden faturalarınızın, ödeme ve tahsilatlarının takibi ve yönetimi gibi tüm ön muhasebe süreçleriniz Ovinot ile artık çok kolay, hızlı, güvenli; kısacası çok rahat.

  Devamını Oku
 • Ön Muhasebe Nedir?
  Ön Muhasebe Nedir?

  İş hayatınızda ticari süreçlerinizin yönetimi, en hayati konulardan biridir. Gelir ve giderlerinizin tüm kalemlerinin doğru yönetimi, sürdürülebilir bir finansal yapı açısından can kurt

  Devamını Oku
 • 2023 Yılında E-Fatura’ya Geçme Zorunluluğu Olanlar
  2023 Yılında E-Fatura’ya Geçme Zorunluluğu Olanlar

  2023 Yılında E-Fatura’ya Geçme Zorunluluğu Olanlar Kimler?

  Devamını Oku
 • Teknopark Şirketlerinin Kazançlarının %2 Kadarını Girişimlere Sermaye Olarak Yatırım Yapma Zorunluluğu
  Teknopark Şirketlerinin Kazançlarının %2 Kadarını Girişimlere Sermaye Olarak Yatırım Yapma Zorunluluğu

  Girişimlerin sermaye ihtiyacı ilk kuruluş aşamasından büyüme ve globalleşme aşamalarına kadar en önemli öncelikleri arasındadır. Yeterli sermaye ve nakit akışı girişimlerin can suyudur. Giriş

  Devamını Oku
 • Muhasebe ve Yapay Zeka
  Muhasebe ve Yapay Zeka

  Muhasebe kadim mesleklerden biri olarak binlerce yıldır sürekli değişim ve dönüşüm içinde gelişen iş dünyası ve devlet hayatının devamlılığı ve sürekliliği açısından hayati derecede önemli bir mesl

  Devamını Oku
 • Bulut Ön Muhasebe Uygulamasının Temel 10 Faydası
  Bulut Ön Muhasebe Uygulamasının Temel 10 Faydası

  Küçük veya mikro bir işletmeniz/şirketiniz varsa, şahıs şirketiyseniz, esnafsanız, serbest çalışan iseniz veya serbest meslek erbabı iseniz, serbest muhasebeci mali müşavirden hizmet alıyorsanız g

  Devamını Oku
 • Türkiye'deki esnaf sayıları ve kadın esnaf oranları
  Türkiye'deki esnaf sayıları ve kadın esnaf oranları

  Türkiye'de esnaf sayısı Ekim ayı sonu itibarıyla 2,1 milyonu geçerken, kadın esnaf sayısı da 385 bini aştı.

  Devamını Oku
 • E-Fatura & Ovinot Uygulamasının faydaları nelerdir?
  E-Fatura & Ovinot Uygulamasının faydaları nelerdir?

  Yazımızda E-Fatura ve Ovinot Uygulamasının sağladığı faydaları anlattık..

  Devamını Oku
 • VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları
  VUK 535 Sayılı Tebliğ İle E-Fatura, E-Arşiv Fatura ve E-İrsaliye gibi E-Belge Uygulamalarının Zorunluluklarında Yapılan Değişiklikler ve Kapsama Dahil Edilen Yeni Mükellef Grupları

  22/1/2022 tarihli ve 31727 sayılı Resmî Gazete ‘de elektronik belge uygulamalarına ilişkin 509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliy

  Devamını Oku
 • Paranın Dijitalleşmesi
  Paranın Dijitalleşmesi

  "Paranın Dijitalleşmesi" konulu sohbetimiz Dijital Türkiye TV'de...

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorundadır?
  e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) Nedir ve Kimler Kullanmak Zorundadır?

  e-SMM hakkında en çok merak edilen sorular...

  Devamını Oku
 • e-İmza Nedir?
  e-İmza Nedir?

  e-İmza hakkında bilmeniz gereken her şey...

  Devamını Oku
 • e-Fatura ve e-SMM Arasındaki Farklar Nelerdir?
  e-Fatura ve e-SMM Arasındaki Farklar Nelerdir?

  e-Fatura ve e-SMM arasındaki farklar nelerdir?

  Devamını Oku
 • e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
  e-Makbuz (e-SMM) Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

  e-Serbest Meslek Makbuzu keserken dikkat edilmesi gereken konuları ele aldık.

  Devamını Oku
 • VUK.509 Sayılı E-Uygulamalar Tebliği ve 5070 Sayılı E-İmza Kanunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
  VUK.509 Sayılı E-Uygulamalar Tebliği ve 5070 Sayılı E-İmza Kanunu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Bu yazımızda VUK.509 Sayılı e-Uygulamalar Tebliği ve 5070 sayılı e-İmza Kanunu hakkında bilinmesi gerekenleri kaleme aldık.

  Devamını Oku
 • GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar
  GİB Portal, Özel Entegratör veya e-SMM Uygulamaları Arasındaki Bilinmesi Gereken Farklar

  GIB portal, özel entegratörler ve e-SMM uygulamaları üzerinden e-serbest meslek makbuzu; oluşturmak, saklamak, ibra etmek ve raporlamak mümkündür. Fakat, bu üç yapı arasında kullanım ve özelli

  Devamını Oku
 • e-Serbest Meslek Makbuzu Ne Zaman Kesilmeli?
  e-Serbest Meslek Makbuzu Ne Zaman Kesilmeli?

  Serbest meslek mensupları; işin karşılığının tahsil edildiği veya işin bittiği tarihte e-serbest meslek makbuzunu kesmekle yükümlüdür.

  Devamını Oku

Bültenimize Kayıt Olun

Yenilikleri, gelişmeleri ve sektörle ilgili önemli haberleri kaçırmayın.

Kayıt olarak KVKK Aydınlatma Metni'ni okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

Ovinot Yeter

Ovinot Yeter ÜCRETSİZ ÜYE OL
Bize UlaşınOvinot Whatsapp